2044/​559

Grethe Meyer (f. 1918, d. 2008)

“Ildpot”. 10 forme samt to tilhørende 2 låg af uglaseret stentøj. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (12)

Bestående af: 1 cirkulær form med låg H. inkl. låg 15,5. Diam. max. 25,5., 1 cirkulær form med låg H. inkl. låg 11. Diam. max. 25., 4 små cirkulær forme H. 4,8. Diam. 10., 1 cirkulær form H. 7,4. Diam. 14., 1 cirkulær form H. 4,7. Diam. 18., 1 cirkulær tærteform H. 4. Diam. 25. 1 stor rektangulær form H. 7. B. 29. L. 41.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

5.500 kr.

21 bud

5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.