Grethe Meyer (f. 1918, d. 2008)
“Ildpot”. 10 forme samt to tilhørende 2 låg af uglaseret stentøj. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (12)
Bestående af: 1 cirkulær form med låg H. inkl. låg 15,5. Diam. max. 25,5., 1 cirkulær form med låg H. inkl. låg 11. Diam. max. 25., 4 små cirkulær forme H. 4,8. Diam. 10., 1 cirkulær form H. 7,4. Diam. 14., 1 cirkulær form H. 4,7. Diam. 18., 1 cirkulær tærteform H. 4. Diam. 25. 1 stor rektangulær form H. 7. B. 29. L. 41.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
21 bud