2432/770
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Flowerpot”. Et sæt på seks pendler af blå emaljeret metal. Formgivet 1968. Udført og mærket hos Louis Poulsen. 1970'erne. Diam. 22. (6)
Litteratur: Verner Panton, The Collected Works, s. 288.
Enkelte ridser og mærker. Let brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 6. august 2024
Vurdering
Hammerslag