884/​795

Andy Warhol

Andy Warhol (udg.) og Bob Colacello (red.): Interview Magazine. 12 fortløbende numre. Marts 1980 til februar 1981 (vol. X, no. 3 til 12 + vol. XI, no. 1 + 2). 43.5×27.7 cm. 11 numre med den orig. abonnementsseddel indlagt. Orig. omslag. Alle blade sign. af Andy Warhol på forsiden. I lærredsbox. (12)

Proveniens: Givet personligt til den danske kunstner Jet-te L. Ranning i 1981 af Warhol.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 6. marts 2019

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK