12126/150
Marie Laurencin (f. Paris , d. sst.)
Portræt. Tryksign. og dateret 1946. Udført til program for et velgørenheds arrangement 1946. Trykt af Mourlot på velin du Marais papir. Litografi i farver. Motivmål 30×24,5. Rammemål 47×41.
Litteratur: Marchesseau: Catalogue raisonne de l'Loeuvre grave de Marie Laurencin # 239.
Undersøgt i ramme. Papir gulnet. Ramme med afslag i nederste højre hjørne.
Kunst, antikviteter & design, 1. juli 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud