Carl-Harry Stålhane, m.fl. (f. 1920, d. 1990)
Fire miniaturevaser samt en større vase af stentøj. Miniaturevaser dekoreret med hhv. blågrå, sorte, brune, grønne og røde glasurer. Grønsort vase modelleret med dekor i relief, Sign. Ateljé, CHS. Udført hos Rörstrand, Sverige. Rund vase med lang hals dekoreret med gul glasur. Sign. Kjell Jonsson, Mora. H. ca. 5–18. (5)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Rødglaseret vase med hårrevne og afslag ved øverste kant.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
11 bud