Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)
“What is the Colour”, 1960erne. Sign. Alechinsky; sign. på bagsiden Alechinsky med titel. Olie på lærred. 81×100.
Litteratur: Dette værk er registreret som nr. 754 i kunstnerens Catalogue Raisonné under udarbejdelse. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 379, København, 1978, kat. nr. 1, gengivet i kataloget side 9. Erhvervet her af den nuværende ejer.
Moderne malerier, 11. juni 2024