2416/817
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Stort fad af stentøj med indridsede mønstre. Dekoreret med transparent turkisblå glasur. Sign. Nils. Udført hos Kähler, Danmark. Med papiretiket fra Illums Bolighus. H. 9,7. Diam. 46,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. To afslag på øverste kant.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud