877/​657

Cindy Sherman (f. Glen Ridge, New Jersey 1954)

“Untitled # 312”. Sign. på bagsiden Cindy Sherman 1994, 1/6. Cibachrome. 150×100.

Udstillet: “Zeichen & Wunder”, Kunsthaus Zürich, Schweiz, marts - juni 1995, kat. nr. 52. Udstillet: “Cindy Sherman”, The Museum of Contemporary Art, Los Angeles; Museum of Contemporary Art, Chicago; Galerie Rudolfinum, Prague; Barbican Art Gallery, London, capc Musée, Bordeaux; Museum of Contemporary Art, Sydney; Art Gallery of Ontario, Toronto, februar 1997 - februar 2000. Proveniens: Metro Pictures, Greene Street, New York, U.S.A. (label på bagsiden: MP # 312). Proveniens: Galería Juana de Aizpuru, Sevilla / Madrid, Spanien. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Læs artiklen om Cindy Shermans værk her: https://bruun-rasmussen.dk/m/news/Newsletter_180220.html

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK