2204/779
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Eva”. Lænestol med stel af formbøjet bøg. Sæde og ryg udspændt med flettede sandfarvede gjorde af hør. Formgivet 1934. Udført og mærket hos Firma Karl Mathsson.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Gjorde med mindre smuds. Det ene armlæn noget “mat”, det andet med mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag