1632/​502

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Fritstående tre-personers sofa med ben af palisander, sider samt løse hynder i sæde, ryg og armlæn betrukket med patineret brunt bøffelskind. Model V11. Udført hos Holger Christiansen, Aarhus. 1960–1970'erne. L. 230.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Stødmærke på sofaens øverste kant bag højre ryghynde.

Moderne kunst og design, 9. august 2016

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK

32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK