Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)
“Idyl”. Sign. Freddie 90 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 65×81
Udstillet: “Wilhelm Freddie. Værker 1957–1995”, Arken Museum for Moderne Kunst, 1996–1997 og Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 1997, kat. nr. 88, gengivet i farver i kataloget.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020