Harald Pryn (f. Frederiksberg 1891, d. Kongens Lyngby 1968)
Parti med fortøjrede fiskerbåde i Gilleleje Havn. Sign. Harald Pryn Gillaleje Havn. Olie på lærred. 71×96.
Omrader mindre krakeleringer og enkelte mindre ridser. Behov for rensning og let opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021