2425/​7518

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Portræt af Frederik Christian Olsen (1834–1890). Sign. Bloch 1863. Tusch, bly, pen og sepia på papir. Bladstørrelse 28×20. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 10, omtalt s. 27, afb. s. 28. Brigham Young University Museum of Art, “Lasting Impressions: Etchings and Drawings by Carl Bloch”, 2018.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 7).

”Min Iver for Philologien lider slemt ved de mange Interesser jeg har. I denne Tid er det min Yndlingsidee, at lære Generalbas og componere”. Det blev imidlertid ikke musikken, der drog Frederik Christian Olsens opmærksomhed fra filologien men derimod kulturpolitiske og litterære interesser. Han var formand for Trykkefrihedsselskabet 1838, og som redaktør for Dansk Folkeblad 1839–1841 og Dansk Folkekalender 1841–1844 skrev han artikler om udviklingen indenfor dansk kunst og litteratur. Han var engageret i folkeoplysningssagen og deltog i etableringen af almuebiblioteker, som blev forløbere for de senere folkebiblioteker. I perioden 1844–1866 var Olsen rektor ved Katedralskolen i Viborg kun afbrudt af en rejse til Italien 1863–1864 hvor dette portræt er udført.

Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Enkelte mindre misfarvninger. Monteret i passepartout.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

21 bud

(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK