1607/520
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med vippebeslag, stjernefod af aluminium monteret på satinpoleret stålsøjlerør. Betrukket i sæde, ryg og sider og løs hynde med rødligt uld. Model 3316. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Stemplet under foden: Fritz Hansen nr. 53523480LYJ
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor primært på fod.
Moderne kunst og design, 16. februar 2016
Vurdering
Hammerslag