830/​48

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“En Drejer ved sin Drejebænk”. Næstved. Sign. L. A. Ring 1890. Olie på lærred. 40×36.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 194.

Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af L. A. Ring”, 1924 nr. 78. Rønnebækholm Kunst- og Kulturcenter 2004 nr. 15.

Litteratur: Peter Hertz, “Maleren L. A. Ring”, 1934, afb. s. 253, omtalt s. 254. Smaa Kunstbøger nr. 6, afb. s. 21. “Kunst” 3. årgang 1901.

Proveniens: Rådmand Gustav Philipsens Samling, dennes auktion, Sagførernes auktioner, april 1925 nr. 44, afb. s. 8. Direktør Tobiesens Samling, dennes dødsboauktion, del III, Winkel & Magnussen 388, 1954 nr. 87, afb. s. 41. ABR auktion 576, 1992 nr. 72, afb. 67. ABR auktion 617, 1995 nr. 131, afb. s. 83.

Malerier, 6. juni 2012

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK