2438/​884

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)

Le Klint

Fire lamper af messing, bestående af to kiplamper med greb af sort plast, bordlampe og en væglampe, Plisseret skærm. Udført hos Le Klint. (4)

Mål:

To Kiplamper: H. 42. Bordlampe: H. 57. Væglampe: L. 40.

Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med folder, smuds og pletter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?