Tove Anderberg (f. Aalborg 1942, d. 2021)
Lågkrukke af stentøj, dekoreret med mørkeblå glasur med gråbrune elementer, øverste kant med sølvbemaling. Sign. Tove Anderberg. Forsynet med låg af sterlingsølv, stemplet Carlsen samt monogram Sterling, Denmark. Vægt 55 g. H. 11,5.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021