2435/​835

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Biblioteksbord”. Spisebord af eg med to klapper. Model BM 71. Designet 1958. Udført hos P. Lauritsen & Søn, Ålestrup. H. 70. L. 124/248. B. 92,5.

Bordet er oprindeligt tegnet til Kunstindustrimuseets bibliotek. Litteratur: Grete Jalk [Red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 66–67. Arne Karlsen, “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, s. 87.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ujævnt falmet.

Fra i Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

10 bud

966446 6.500 DKK
928722 (Autobud) 6.000 DKK
966446 6.000 DKK
928722 (Autobud) 5.500 DKK
966446 5.000 DKK
928722 (Autobud) 4.800 DKK
966446 4.600 DKK
928722 (Autobud) 4.400 DKK
966446 4.200 DKK
928722 4.000 DKK