2139/​329

Tikantet kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i farver med blomster og ornamentik i felter. Mærket Chenghua. H. 6. Diam. 29. Samt skål af porcelæn med let bølget kant, dekoreret i emaljefarver med blomster, på stand af udskåret træ. H. ekskl. stand 7. Diam. 19. 19.-20. årh. (2)

Fadet vipper en smule. Skål med uregelmæssigheder fra produktionen indvendigt.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag