2203/987
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 430”. Sengebord af eg, front med skuffe samt opbevaringshylde. Udført og stemplet hos Ry Møbler. H. 46. B. 48. D. 35.
Litteratur: RY Møbler/Salesco katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
37 bud