1946/​867

Axel Salomonsen (f. København 1933, d. 1977)

To peberkværne med tilhørende saltkar af patineret moseeg med indlægninger af sterlingsølv. Knop af hhv. moseeg og bakelit. Stemplet AS Denmark, Sterling. Peberkværne: H. 9,7. Saltkar: 4,5. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Peberkværn med lys knop: Sprække ved samlingskonstruktion.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK