1946/867
Axel Salomonsen (f. København 1933, d. 1977)
To peberkværne med tilhørende saltkar af patineret moseeg med indlægninger af sterlingsølv. Knop af hhv. moseeg og bakelit. Stemplet AS Denmark, Sterling. Peberkværne: H. 9,7. Saltkar: 4,5. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Peberkværn med lys knop: Sprække ved samlingskonstruktion.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag