2433/​905

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Myren”. Sæt på fire stabelstole opsat på trebenet stel af stål . Sæde og ryg af hvidlakeret, formbøjet, lamineret træ. Model 3100. Samt cafébord af valnød med stel af forkromet stål og aluminium. Udført hos Fritz Hansen, hhv. 1950'erne og 2015. H. 71. Diam. 90. (5)

Brugsslitage. Ridser og mærker. Stole med senere bemaling, denne af afskalninger.

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

916757 6.000 DKK