Dansk maler, 19. årh.s begyndelse
Portræt af en dreng, antageligt Generalmajor Fritz Frederiksen Kiær (1825–1893) som barn. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 32×27.
Proveniens: Erik Brandt.
Smuds mellem papir og ramme. Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
32 bud