Kisteplade for Peder Rosenørn af delvis forgyldt messing drevet med krigsattributter og blomster samt punslet med inskription. 18. årh. H. 42 cm. B. 30 cm. Derudover medfølger bog, Poul Reitzel: “Blade af en slægts histori, Familien Rosenørn”. (2)
Inskription: Her under hviler Peter Rosenørn, født den 20 Aug. 1711, blev 1728 cornet ved det Oldenborgske...Regiment,...1767 Ridder af Danebrog...døde den 24, April 1790.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
22 bud