2008/299
Modelskib af fuldrigger under dansk flag af bemalet træ, monteret på plade af bemalet gips formet som bølger. Betegnet F.N. 1941. 20. årh.s midte. H. 31. L. 44.
Rigning med defekter. Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på gipsplade.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag