2124/708
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Kugleformet vase af stentøj modelleret med to små hanke. Dekoreret med grå og grønne glasurer. Sign. monogram, 43. H. 16. Diam. 15.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud