L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Vej fra Frederiksværk til Torup. Snelandskab med gamle, gule huse”. Sign. L. A. Ring 31/12 98–1/1 99. Olie på lærred. 42×60.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 403.
Proveniens: Fru Johanne Berg.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 25. november 2013