2119/​114

Japansk tripod censer af patineret bronze med låg, graveret og støbt i relief med fugle og vegetation, lågknop i form af siddende person. Meiji 1868–1912. H. 29.

Figur mangler arm. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ir indvendigt.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag