Nederlandsk maler, 17. årh.
Portræt af en kvinde i sort kjole med hvid pibekrave og hovedprydelse. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Lysmål 69×56.
Retoucheringer. Krakeleringer og overfladeridser af forskellig grad. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
19 bud