830/100
L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“En Dreng og en Pige ved Middagsmaden”. Sign. L. A. Ring 84. Olie på lærred. 44×56.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 33.
Proveniens: Grosserer Wald. Davidsen (1910).
Malerier, 6. juni 2012
Vurdering
Hammerslag