830/​100

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“En Dreng og en Pige ved Middagsmaden”. Sign. L. A. Ring 84. Olie på lærred. 44×56.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 33.

Proveniens: Grosserer Wald. Davidsen (1910).

Malerier, 6. juni 2012

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK