Piotr Alexandrovich Samonov (f. Sterlitamak 1863, d. Serbien ca. 1930)
Russisk skulptur af smedejern forestillende en dekoreret, stående kosak med gevær. Sign. V. [vipolnil = gjort af] Samonov (med kyrilliske bogstaver). Kasli Jernstøberi 1905. H. 48.
Minimal aldersslitage i form af bl. a. enkelte ridser og mærker.
Russisk tema, 13. juni 2019
26 bud