845/​354

Dansk rokoko kommode i Mathias Ortman maner, af guldstafferet nøddetræ, profileret plade af grå marmor, svungne sider og front med fire skuffer, hjørne ornamentik af forgyldt bly, greb og nøgleskilte af forgyldt bronze, kaneben. 18. årh.s midte. H. 85. B. 66. D. 50.

Russisk kunst og antikviteter, 27. november 2013

Vur­dering

60.000–80.000 kr.

Hammerslag

40.000 kr.