1804/​1509

Græsk rødfigureret pelike, dekoreret på begge sider med henholdsvis unge mænd ved alter og kvinde liggende på kline omgivet af tjenere og en erot. 4. årh. f. Kr. H. 29 cm.

Proveniens: Erhvervet hos Lauritz i 2009.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, afslag, dekoration slidt.

Varia, 25. januar 2018

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK