1804/1509
Græsk rødfigureret pelike, dekoreret på begge sider med henholdsvis unge mænd ved alter og kvinde liggende på kline omgivet af tjenere og en erot. 4. årh. f. Kr. H. 29 cm.
Proveniens: Erhvervet hos Lauritz i 2009.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, afslag, dekoration slidt.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag