891/​316

Stort barok chatol af egetræ, buet top udskååret med ornamentik, to profilerede døre og skrå skriveklap bag hvilken skuffer og rum, underdel med smal skuffe og tre store ligeknækkede skuffer, baslag og greb af forgyldt bronze. 18. årh.s første halvdel. H. 220. B. 130. D. 65.

Proveniens: Egeskov slot, Fyn.

Enkelte ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger.

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag