1950/861
Dansk design
Et sæt på fem hvidlakerede væglamper af støbt aluminium, top med mat glas. Udført hos Louis Poulsen. H. 14,5. B. 19. (5)
Litteratur: Louis Poulsen katalog 1936, s. 45.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag