Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Lav- og højrygget lænestol samt tilhørende skammel med stel af eg, løse epeda hynder betrukket med mintgrøn uld. Model GE 290, GE 290A og GE 290S. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med enkelte ridser og mærker. Enkelt ryghynde med mindre hul i den ene side. Skammel med tre manglende tværpinde. Skammel senere monteret med uoriginal plade.
Moderne kunst og design, 1. december 2015
12 bud