2425/​51

Langpibe med hoved af poleret lertøj og mundstykke af poleret træ, med monteringer af metal, låg med Holger Drachmanns graverede underskrift. 20. årh. begyndelse. L. 51 cm.

Proveniens: Bagermester Reinh. van Hauen (1864–1937) var venner med digteren og kunstmaleren Holger Drachmann (1846–1908). Reinh. van Hauen besøgte Drachmann flere gange i Skagen og ved en lejlighed fik bagermesteren foræret denne personlige gave af ham. Herefter Reinh. van Hauens efterkommere til i dag.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag