Guðmundur Thorsteinsson (f. Bíldudalur, Vestfirðir 1891, d. Søllerød 1924, kaldet 'Muggur')
Thorarinn Benedikt Thorlakson (f. Vatnsdalur 1867, d. Laugardalur 1924)
Udsigt over by ved fjord, Island. Sign. med to monogrammer for Guðmundur Thorsteinsson og Thorarinn Benedikt Thorlakson. Olie på lærred. 40×56
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020