Anelise Søndergaard (f. København 1924, d. 1985)
“Ryttere”. Usign. Stemplet fra dødsboauktionen på bagsiden. Olie på lærred. 185×180. Indrammet 200×195.
Proveniens: ABR auktion 495. Katalog nr. 205. Afbildet s. 27. Proveniens: Hidrørende fra boet efter Anelise Søndergaard.
Kunst, antikviteter & design, 6. maj 2021