1950/​72
Amerikansk visitkortholder i form af tjener i rød uniform, holdende en bakke. Figur af komposit. 20. årh.s midte. H. 153.

Be­skriv­el­se

Bakke sat fast med skruer. Fremstår med alders- og brugsslitage, inklusiv ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Skulpturer & bronzer

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

2.500 kr.

2.500 kr.