2416/​533

Dansk møbeldesign

Skænk af palisander, front med fire skuffer og fire skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. 1960–70'erne. H. 79. B. 270. D. 48.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet. Nuanceforskelle på top.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK