903/​740

Patek Philippe

Patek Philippe lommeur i kasse af 18 kt. guld med guillocheret mønster og rillet kasserand, hvid skive med arabertal og små sekunder, blånede visere, signeret Patek, Philippe & Co., Genève, støvkapsel af guld signeret Patek, Philippe & Co., Genève, No. 56785. Bagkapsel signeret PP.Co samt serienr. 56785. 1880–1885. Vægt i alt 108 g. Kassediam. 50 mm. Samt russiske urkæde af 14 kt. guld med dansk vedhæng i form af frimurerske. Vægt 21 g. L. 32,5 cm. (2)

Proveniens: Ejers farfar og oldefar var storgrosser i Skt. Petersborg indtil de flygtede i 1917.

Uret fungerer ved indlevering og inspektion, men er ikke testet over en længere periode. Da uret er brugt stilles ingen garanti for funktionaliteten, eller for originaliteten af eventuelle udskiftede dele af ure. Eksempelvis skive, visere, krans, mekaniske dele m.m. Hvis ikke en nylig servicehistorik fremgår af beskrivelsen, anbefaler vi køber at få uret serviceret.

Armbåndsure, 29. september 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK