903/​740

Patek Philippe

Patek Philippe lommeur i kasse af 18 kt. guld med guillocheret mønster og rillet kasserand, hvid skive med arabertal og små sekunder, blånede visere, signeret Patek, Philippe & Co., Genève, støvkapsel af guld signeret Patek, Philippe & Co., Genève, No. 56785. Bagkapsel signeret PP.Co samt serienr. 56785. 1880–1885. Vægt i alt 108 g. Kassediam. 50 mm. Samt russiske urkæde af 14 kt. guld med dansk vedhæng i form af frimurerske. Vægt 21 g. L. 32,5 cm. (2)

Proveniens: Ejers farfar og oldefar var storgrosser i Skt. Petersborg indtil de flygtede i 1917.

Armbåndsure, 29. september 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK