Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“Gråvejr. Landevej ved Rebecq i Belgien”. Sign. L. T. 94. Olie på lærred. 56,5×46,5.
Litteratur: Lise Svanholm, “Laurits Tuxen” nr. 457. Beskrevet som “Gråvejr. Landevej ved Rebecq i Belgien”.
Behov for rensning. Krakeleringer. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
22 bud