1626/1585
Fransk Napoleon III kaminur af forgyldt bronze, prydet med putto med fugl, base med plakette af hvid mamror, skive af hvid emalje. Sign. C. Detouch, rue st. Martin. 19. årh.s slutning. H. 40. B. 45. D. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Afslag på skiven. Optræksnøgle og Pendul medfølger.
Varia, 30. juni 2016
Vurdering
Hammerslag