Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Afteninteriør fra Charlottenborg. Studie til “Mellem Kunstnere i München”. De 4 herrer forestiller xylograf Henriksen, maleren Viggo Jastrau, direktør Karl Madsen samt maleren Kristian Zahrtmann. Sign. Viggo Johansen. 60×75.
Proveniens: På bagsiden stempel fra Viggo Johansens dødsboauktion, hvor billedet dog ikke har kunnet identificeres.
Malerier, tegninger og grafik, 8. december 2005