2138/​735

Saxbo

Rund vase af stentøj, dekoreret med brun glasur med rødbrune elementer. Udført og stemplet hos hos Saxbo, Danmark, 410. Udført 1937–1949. H. 11,3. Diam. ca. 12.

Almindelig brugsslitage, herunder minimale afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

2.000–3.000 kr

Hammerslag

2.400 kr

22 bud

2.400 kr
2.300 kr
2.200 kr
(Autobud) 2.100 kr
2.000 kr
(Autobud) 1.850 kr
1.800 kr
1.650 kr
1.600 kr
(Autobud) 1.550 kr
1.550 kr
(Autobud) 1.500 kr
1.450 kr
(Autobud) 1.400 kr
1.350 kr
(Autobud) 1.300 kr
1.250 kr
(Autobud) 1.200 kr
1.150 kr
1.100 kr
1.050 kr
1.000 kr