2138/735
Rund vase af stentøj, dekoreret med brun glasur med rødbrune elementer. Udført og stemplet hos hos Saxbo, Danmark, 410. Udført 1937–1949. H. 11,3. Diam. ca. 12.
Almindelig brugsslitage, herunder minimale afslag på fodrand.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud