2144/794
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skab af teak på stel af bøg med grønmalede sko. Front med to låger bag hvilke justerbare hylder. Model 123. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 145. B. 100. D. 32.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle finérskader.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag