2050/207
Større samt to mindre grønlandske tupilakker af udskåret kaskelottand. 20. årh. H. 6,5–17 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. CITES medfølger. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud