2013/351
Heinrich Stuhlmann (f. Hamborg 1803, d. sst. 1886)
Kystparti med sejlskibe i måneskin. Sign. Stuhlmann 1847. Olie på lærred. 24×34.
Krakeleringer. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
52 bud